Автор: Бояна Бояджиева
От февруари тази година започна да се прилага Законодателният акт за цифровите услуги (Digital Services Act – DSA), целящ да направи онлайн средата по-безопасна, по-справедлива и по-прозрачна. Новата нормативна уредба създаде нови отговорности за всички онлайн платформи в ЕС и разшири правата на потребителите.
По този начин, всички онлайн платформи с потребители в ЕС, с изключение на малките и микропредприятията с по-малко от 50 служители и годишен оборот под 10 млн. евро, ще трябва да предприемат мерки за:
- Незаконното съдържание, стоки и услуги: Онлайн платформите се задължават да предоставят на своите потребители средства за докладване на наличието на незаконно съдържание, стоки и/или услуги. Освен това онлайн, платформите ще трябва да работят с „доверени сигнализатори“ – специализирани органи, чиито доклади трябва да бъдат разглеждани приоритетно.
- Защита на малолетните и непълнолетните: Забранява се насочването на реклами към малолетни и непълнолетни лица въз основа на профилиране или техни лични данни.
- Информация за рекламите в платформата: Онлайн платформите се задължават да предоставят детайлна информация на потребителите за рекламите, които виждат, като например защо им се показва рекламата и кой е платил за нея.
- Забрана на реклами, насочени към потребителите въз основа на чувствителни данни: Забранява се използването на чувствителна информация на потребителите, като например политически или религиозни убеждения, сексуални предпочитания и др. за таргетиране на реклами.
- Прозрачност: Онлайн платформите се задължават да предоставят своите мотиви на всеки потребител, засегнат от решение за модериране на съдържание, например премахване на съдържание, спиране на акаунт и т.н.
- Механизъм за подаване на жалби: Онлайн платформите се задължават да предоставят достъп на потребителите до механизъм за подаване на жалби за обжалване на решенията на платформите за модериране на съдържанието.
- Доклад относно процедурите за модериране: Онлайн платформите се задължават да публикуват доклад за своите процедури за модериране на съдържание поне веднъж годишно.
- Ясни правила и условия: Онлайн платформите се задължават да предоставят на потребителите си ясни правила и условия, включително основните параметри, по които работят техните системи за препоръчване на съдържание.
- Контакти: Онлайн платформите се задължават да определят звено за контакт за органите, както и за потребителите.
От края на август 2023 г., Законодателният акт за цифровите услуги вече се прилага за 19-те много големи онлайн платформи (VLOP) и търсачки (VLOSE), (със средно над 45 милиона потребители месечно).
За всички въпроси, свързани с прилагането и изпълнението на Законодателният акт, всяка държава членка трябва да определи независим регулаторен орган, който да действа като национален координатор на цифровите услуги.
Националният координатор на цифровите услуги ще бъде отговорен за надзора и прилагането на Законодателният акт за цифровите услуги на всички платформи, които не са определени като големи онлайн платформи (VLOP) и търсачки (VLOSE). Те ще бъдат първа точка за контакт при жалби на потребителите и ще присъждат статут на доверени сигнализатори. Също така, ще отговарят за разследването и налагането на мерки в случаи на нарушение на Законодателния акт. За България, тези функции ще изпълнява Комисия за регулиране на съобщенията.
Също така се създава и независима и консултативна група – „Европейски съвет за цифрови услуги“ (European Board for Digital Services). Съветът ще бъде консултиран относно прилагането на Законодателния акт, ще дава съвети по възникващи въпроси, ще допринася за изготвянето на насоки и анализи и ще подпомага за надзора на много големи онлайн платформи и много големи онлайн търсачки. Съветът ще издава годишни доклади за изявените системни рискове и най-добрите практики за тяхното намаляване.
През март 2024 година, Комисията възнамерява да приеме насоки във връзка с мерките за намаляване на риска за изборните процеси, а през април се очаква обществена консултация за делегирания акт относно достъпа до данни, която да бъде приета до юли и да влезе в сила през октомври 2024 г.