Автор: Пънар Кязим
Ignorantia juris non excusat!- Незнанието на законите не оневинява! Тази доктрина е приложима във всички дялове на правото, но извън това е и изключително актуална и може да послужи като контрапункт и в отговор на вечното „Ама то беше в интернет“ оправдание на нарушителите на авторски права. Погрешна се смята, че всичко което е в интернет пространството и е общодостъпно, може да се използва свободно и върху него няма права. Това схващане се оправдава именно с непознаването на закона, но непознаването на закона в никакъв случай не оправдава нарушенията.
Глобалният характер на интернет повдига въпроса за приложимите закони за авторското право. За всяка територия приложимо е националното законодателство, но във всички страни то има за фундамент основополагащата Бернска конвенция, която от своя страна задава минимални изисквания, които държавите трябва да заложат в своята юрисдикция. Релевантно, тези минимални изисквания са заложени във всички национални закони и могат да дадат рамката на правата и задълженията, без оглед на териториалната принадлежност на обекта на авторски права. В така посочената рамка съществуват няколко ключови елемента, които са относими към авторското право като цяло и към авторскоправната закрила в интернет, в частност.
Автоматична закрила
С изключение на няколко държави в света, авторското право възниква автоматично, без необходимост от регистрация и прочие. Всеки текст, всяко изображение, всяко музикално произведение, още със създаването си се ползва с авторскоправна закрила. И по-скоро потребителят е длъжен да търси знак, указващ че е разрешено свободното използване на произведението, отколкото да търси знак, че върху него има авторски права. Тоест, каквото и произведение на науката, изкуството или литературата да намери човек в интернет, върху него има авторски права- действащи или изтекли.
Глобален обхват
Интернет надхвърля физическите граници, но това не означава, че ако се отвори браузър от Занзибар и се взаимства текст публикуван в България, не се нарушават авторски права. Напротив! При авторскоправната закрила няма граници- тя е всеобхватна, най-малкото по силата на международни конвенции и договори, по които почти всяка държава в света е страна-член.
Взаимстване от нарушител
Това, че човек е взаимствал обект на авторски права от трето лице, което е нарушило тези права, не го оневинява. Превръща го в съучастник. Ако едно лице твърди, че притежава авторските права върху един обект и въведе в заблуждение друго лице, то ангажимент е въведения в заблуждение да провери истинността на твърдението. Незнанието не е оправдание!
Заличаване на следите
Фактът, че едно лице е открило в интернет обект на авторски права, използвало го е неправомерно, но е преустановило нарушението, не го оневинява. Заличаването на следите за нарушаването на права не заличава отговорността на нарушителя. А и интернет пространството е място, откъдето информацията не може да се заличи изцяло.
Многото лица на нарушаването на права
Нарушаването на права не се заключава единствено до използване на едно произведение с комерсиална цел, тоест с цел финансова облага. Нарушение може да бъде препредаване на обект на авторски права, споделяне в социалните мрежи, копиране и поставяне на текст, цитиране на значителни части от защитен с авторски права текст, теглене на софтуер или друго обекти на авторски права и запазването му на персонално устройство, създаване на ремикси, адаптации или други производни произведения, публично представяне или показване, препращане по електронна поща, споделяне на връзки и много други, които на пръв поглед изглеждат като безобидни действия. Всички те представляват нарушаване на чужди авторски права.
Варианти и възможности
Все пак съществуват алтернативи, които позволяват използване на обекти на авторски права, открити в интернет пространството. На първо място е добре човек да се запознае с доктрината за свободно използване. На второ място, добро решение е да се използва само лицензирано съдържание, което е достъпно в специализирани източници. Трета възможност е да се използва съдържание, което е реализирано под свободен лиценз Creative Commons. Задължително е да се посочват автор и източник.
Авторското право в интернет е много динамична и развиваща се материя. Основният проблем с него е, че изисква деликатен баланс между защитата на правата на творците и свободния достъп на потребители до произведения на науката, изкуството и литературата. Глобалният характер на дигиталния свят поставя реални проблеми пред ефективната закрила. Въпреки това, най-големият проблем и най-голяма спънка не е нормативната уредба, а представа на потребителите, че щом нещо е достъпно в интернет, то задължително е безплатно за използване и не се нарушават чужди права.
Този материал е изготвен от Пънар Кязим. Материалът не представлява правно становище и не може да бъде разглеждан като индивидуална консултация, отчитаща спецификите на конкретни факти и обстоятелства. За всеки конкретен случай, следва да се потърси професионален съвет от специалист. Изложените в настоящата публикация мнения са единствено на автора и не отразяват непременно тези на кантората на Красимира Кадиева. Пънар Кязиме доктор по икономика, магистър по начална училищна педагогика, маркетинг и интелектуална собственост, бакалавър по маркетинг и интелектуална собственост, със специализация по европейска икономическа интеграция, дипломиран сомелиер. Научните си трудове е подплатила с над 500 международни обучения, от които са придобити 280 дипломи и сертификати. В продължение на три години е хоноруван асистент в УНСС, в катедра „Интелектуална собственост“ и след кратко прекъсване на научната си дейност, продължава с активно участие в обучения в областта на финансите, правото, мениджмънта, транспорта, онлайн продажбите, маркетинга, интелектуалната собственост и други. С десетки дипломи от различни реномирани университети и учебни заведения от цял свят, Световна Организация по Интелектуална Собственост, Европейско Патентно Ведомство, Служба на Европейския Съюз за Интелектуална Собственост и други, тя приема продължаващото обучение и постоянното личностното и професионално развитие за неизменна част от съзнателния живот на човек. Член на Арабска Асоциация по Интелектуална собственост от 2008г, участник в международни обучения на СОИС, автор на научни статии, редактор и автор на статии в собствено онлайн списание Allinclusive.cafe и полиглот, тя има своя максима, което се е превърнала във верую-„Макар и грешно, главите от книгата на моя живот предпочитам да пиша сама. И гумата, и моливът са в мен!”