Авторско право

Интелектуалната собственост в модния свят

Автор: Бояна Бояджиева

Модата, като сфера на непрекъснато развитие, прониква във всеки аспект на живота ни и оказва значително влияние върху:

  • културата – модата винаги е била преплетена с културата, отразявайки обществените ценности, норми и тенденции. Модните дизайнери често черпят вдъхновение от различни култури, което допринася за културния обмен и разбирателство.
  • икономиката – модната индустрия е огромна световна икономическа сила, която генерира милиарди в приходи годишно и осигурява работа на милиони хора по света,
  • социалната промяна – от движението за избирателни права на жените до движението за граждански права, облеклото е било използвано като средство за себеизразяване и политическо изявление,
  • въздействието върху околната среда – с нарастващата осведоменост за проблемите на околната среда, дизайнерите са подложени на натиск да възприемат устойчиви практики – от отговорно снабдяване с материали до намаляване на отпадъците в производствените процеси,
  • глобализацията – популярните брандове разшириха обхвата си в международен план, допринасяйки за културния обмен и оказвайки влияние върху поведението на потребителите и
  • технологичните иновации – модните дизайнери често разширяват границите на творчеството и иновациите, като изследват нови материали, техники и технологии. Може би най-ярък пример остава роклята от течен памук, който след нанасяне се втвърдява, която беше „напръскана“ върху тялото на модела Бела Хадид по време на модното ревю на марката „Coperni“.

В основата на просперитета на модната индустрия стои оригиналността – катализатор на иновациите и творчеството на дизайнерите, които влагат въображение и опит във всяка своя колекция, като се стремят да създават модели, които да предизвикат отзвук и да оставят трайно впечатление сред потребителите.

Тази изобретателност обаче е особено уязвима. Без адекватна защита, дизайнерите рискуват техните творения да бъдат копирани, фалшифицирани и обезценявани, което застрашава не само тяхното препитание, но и целостта на индустрията като цяло. Затова, от първостепенно значение в този творчески водовъртеж стои защитата на правата върху интелектуалната собственост (ИС) – крайъгълен камък за устойчивостта и просперитета на индустрията.

В настоящата статия ще разгледаме многостранната роля на правата върху интелектуалната собственост в модния свят, като обръщаме внимание на механизмите, чрез които дизайнерите защитават своето творчество, както и предизвикателствата, пред които е изправена индустрията.

Какви са предизвикателствата, пред които модната индустрия е изправена?

Едни от най-сериозните предизвикателства, пред които модната индустрия е изправена са фалшифицирането и копирането на дизайни и търговски марки. Проучване на Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (СЕСИС) показва, че фалшивите стоки оказват дълбоко икономическо въздействие върху модния сектор.

Фалшификаторите лесно копират дизайни на облекло и аксесоари на популярни модни брандове и ги продават под наименованието на същия моден бранд на малка част от цената, на която се продават оригиналните стоки. По този начин подбиват цените на законните притежатели и намаляват стойността на марката, която фалшифицират.

Във връзка с тези незаконни дейности, модната индустрия губи близо 12 милиарда евро в продажби и близо 200 000 работни места всяка година. Освен икономическите загуби и въздействието върху работните места, в доклада се отбелязва, че фалшифицирането подхранва организираната престъпност, подкопава доверието в правовата държава и оказва отрицателно въздействие върху околната среда.

Защо интелектуалната собственост е от съществено значение в модната индустрия?

От емблематичните лога до сложните шарки на платовете, правата върху интелектуална собственост служат като основата, върху която модните брандове изграждат репутацията си и се отличават на пазара от своите конкуренти. Правата върху интелектуална собственост помагат на техния притежател да предотврати изработването на реплики (фалшификати) и копия, които се пускат на пазара без неговото разрешение, като също така спомагат в борбата срещу трети страни, които се възползват нечестно от репутация на притежателя. Освен това, правата върху интелектуалната собственост откриват нови бизнес възможности под формата на лицензия, франчайз и т.н. и стимулират инвестициите в научноизследователската и развойната дейност, като насърчават дизайнерите да разширяват границите на своето въображение и да осъществяват нови и смели идеи.

Как модните дизайнери осигуряват ефективна защита на своята интелектуалната собственост?

Търговски марки:

Наименованията на марките, логата, както и други отличителни значи са съществени елементи от идентичността на модния бранд и могат да получат защита като се регистрират като търговски марки. Основната функция на търговската марка е да отличи стоките на едно лице от тези на други лица. Установяването и защитата на търговската марка е от жизненоважно значение за разпознаваемостта на марката и доверието на потребителите. Тя гарантира, че потребителите могат надеждно да идентифицират и свързват стоките с любимите си марки, като по този начин се насърчава лоялността към марката и се изгражда доброто име на бранда. Също така, притежателят на регистрираната търговска марка ще може да предотвратява използването на същата или объркващо подобна марка от други лица
на територията, на която марката има действие.

Срокът на действие на регистрацията на марка в България е десет години от датата на подаване на заявката. Регистрацията може да се подновява неограничено за следващи периоди от десет години.

Примери за популярни търговски марки са наименования като „Nike“, “Dior”, “ZARA”; логата на „Adidas“, „Gucci“ и „YSL“; шарката, използвана върху стоките на „Burberry“ и „Louis Vuitton“; формата на чантите на „Hermès“, дори и eмблематичният червен цвят на подметките на „Christian Louboutin“.

Промишлен дизайн:

Дизайнерите инвестират значително време, усилия и ресурси в създаването на уникални и отличителни дизайни. Един от основните начини за защита на тези дизайни е чрез регистрация на промишлени дизайни. Тези правни механизми предоставят на дизайнерите изключителни права върху техните творения, като не позволяват на други лица да възпроизвеждат, да продават или да се възползват от тяхната работа без разрешение. Важно е тук да се отбележи, че промишлените дизайни имат действие за определен срок от време – в България, срокът на действие на регистрацията на промишлен дизайн е десет години от датата на подаване на заявката. Регистрацията може да се подновява три пъти за следващи периоди от по пет години.

Примери за популярни промишлени дизайни са дизайнът на маратонки на „Nike” и очилата „Ray-Ban“.

Авторско право:

Законът за авторското право се разпростира върху оригинални авторски произведения, включително художествени произведения като щампи на платове, модели и графични дизайни. Модните дизайнери често разчитат на защитата на авторските права, за да опазят творческите си постижения. От колекциите на подиума до текстилните дизайни, авторското право предоставя на дизайнерите изключителни права за възпроизвеждане, разпространение и показване на техните произведения. Като предотвратява неразрешеното копиране или възпроизвеждане, законодателството стимулира иновациите и творчеството в модната индустрия.

Патенти:

Патентите в модната индустрия могат да обхващат различни аспекти на дизайна, технологията и функционалността на самия продукт. Макар че патентите се свързват по-често с изобретения в области като технологията, те играят важна роля и за защитата на иновациите, които осигуряват значително конкурентно предимство в модния бизнес.

Пример за иновации в модната индустрия, които могат да бъдат патентовани са например:

  • Нови композиции в състава на материи или тъкани, които подобряват експлоатационните характеристики, комфорта или устойчивостта (напр. материи и тъкани, които не се мачкат, които са по-меки, по-тънки, по-добре изолирани, водоустойчиви и т.н);
  • Интелигентни текстилни материи, предоставящи новаторски предимства, като например терморегулация, отопляемо облекло, електронно управление на влагата, тъкани с вградени осветление или видеозаписване, дрехи, следящи жизнени показатели и т.н.

Такъв тип новаторски продукти дават възможност за привличане на инвеститори, бизнес партньори и разрастване на пазара, поради набираща популярност сред потребителите.

Пример за популярен патент в модната индустрия е патентованата тъкан, наречена „FastSkin“ на марката „Speedo“, която черпи вдъхновение от кожата на акула. Тази тъкан успява да увеличи плъзгането във водата, като намалява съпротивлението, което позволява на плувците да печелят ценни секунди в състезанията.

Патентът предоставя изключително право върху изобретение, продукт или процес, който осигурява нов начин за или предлага ново техническо решение на даден проблем. За да бъде едно изобретение патентоспособно, то трябва да е ново, да има изобретателска стъпка и да е промишлено приложимо. Срокът на действие на издаден патент e 20 години от датата на подаване на заявката.

Търговска тайна:

Търговската тайна е вид конфиденциална информация, която се пази в тайна и осигурява икономическа стойност или конкурентно предимство на притежателя й, поради статута си на тайна. Тя е изключително ценен актив в модната индустрия.

Всяка информация може да бъде защитена като търговска тайна, ако отговаря едновременно на следните изисквания:

  • представлява тайна по такъв начин, че като цяло или в точната си конфигурация и съвкупност от елементи не е общоизвестна или леснодостъпна за лица от средите, които обичайно използват такъв вид информация;
  • има търговска стойност, поради тайния си характер;
  • по отношение на нея са предприети мерки за запазването й в тайна, от лицето, което има контрол върху информацията.

Не съществува изчерпателен списък на това, какво да представлява търговска тайна. Например, търговски тайни в модната индустрия могат да бъдат определени методи за създаване на уникални дизайни, техники за ръчно боядисване на тъкани, създаване на нестандартни украси, разработване на характерни силуети, модели, щампи, информация за надеждни доставчици, източници на висококачествени материали, изключителни производствени техники, стратегиите за изграждане на идентичност на марката, подробната информация за предпочитанията на клиентите и други.

Както и при останалите методи за защита на интелектуална собственост, изброени по-горе, ефективната защита и управление на търговските тайни са от съществено значение за поддържане на иновациите, творчеството и рентабилността в индустрията. Способи за защита на търговска тайна са споразумения за неразкриване на информация (NDA), ограничаване на достъпа до поверителна информация, прилагайки политики и процедури, гарантиращи, че служителите разбират задълженията си да поддържат поверителността на търговските тайни, установяване на мерки за физическа и цифрова сигурност и други.

Заключение:

Интелектуалната собственост играе решаваща роля за стимулиране на иновациите и в модната индустрия, като позволява на дизайнерите да могат да защитават правата си и да получават възнаграждение за работата си. Опазването на правата на интелектуална собственост е не само правно задължение, но и морален императив. То е свидетелство за изобретателността, отдадеността и страстта на безбройните хора, които вдъхват живот на модата, формират тенденции, вдъхновяват поколения и оставят незаличима следа в света.

Този материал, изготвен от Бояна Бояджиева, има за цел да предостави информация относно интелектуалната собственост в модния свят. Материалът не представлява правно становище и не може да бъде разглеждан като индивидуална консултация, отчитаща спецификите на конкретни факти и обстоятелства. За всеки конкретен случай, следва да се потърси професионален съвет от специалист в тази област на правото. За допълнителна информация по засегнатите по-горе въпроси, както и за индивидуална консултация, можете да се свържете с екипа на кантората “KrasimiraKadieva” на 00359 882 308 670 или да направите запитване чрез формата за контакт на този уеб сайт. Бояна Бояджиева е правен сътрудник в кантората. Има магистърска степен по правото на интелектуалната собственост, издадена от Queen Mary University of London. Преди да се присъедини към екипа, Бояна стажува в Службата на Европейския Съюз за интелектуална собственост (EUIPO). Проявява интерес към интелектуалната собственост, защитата на лични данни, електронната търговия и договорното право, като регулярно посещава конференции, практически курсове, семинари и уебинари в посочените области на правото. Владее отлично английски език.

error: Content is protected !!