Новини

Комисията за защита на потребителите публикува три сигнала, получени от Европейски потребителски център за измама, които да послужат на потребителите като знаци за нередност при онлайн пазаруване зад граница.

април 25, 2024

от

Автор: Бояна Бояджиева

След многобройни жалби от измамени потребители, експерти от Европейски потребителски център България (ЕПЦ) обръщат внимание на знаците, които може да подскажат, че сайтът за онлайн продажби не е достатъчно коректен и е по-добре потребителите да се въздържат от поръчки. За тази цел, Комисията за защита на потретилите (КЗП) разказва за три сигнала, получени от ЕПЦ и публикува коментар на ЕПЦ към всеки от тях.

Част от нещата, които подсказват за нередност:

1. Потребителите на електронния магазин са задължени да купят определен брой продукти.

– В първата ситуация, публикувана от КЗП, потребителка била задължена да закупи минимум 4 продукта от електронния магазин, за да бъде одобрена поръчката й. ЕПЦ коментира, че търговците понякога предоставят отстъпка при поръчване на повече артикули или комбинация от 2 или повече стоки, но това не бива да се превръща в изрично задължение да се пазарува от даден сайт. В случай че изискването е безпрекословно, то потребителите следва добре да помислят дали имат нужда точно от тези продукти.

2. Потвърждението за поръчката е получено в СПАМ папката на имейла, с индикация за опасност в червено.

– В тази ситуация, ЕПЦ коментира, че електронните пощи  достатъчно добре успяват да идентифицират опасности и да ни сигнализират за това – най-често, пращайки подателя в папка СПАМ на имейла. В такива случаи много често става дума за фишинг имейли/линкове или други опити на злонамерени податели да навредят на получателя.

Освен това, ЕПЦ добавя, че друг знак, подсказващ за нередност при една подобна продажба, може да се открие и във факта, че търговецът изпраща информация за движението/проследяването на стоката от различни имейл адреси, които нямат нищо общо с домейна на сайта, от където потребителят е пазарувал.

Всеки потребител трябва да е изключително внимателен при отварянето на подобни писма, получени на електронната му поща, защото освен да загуби пари поради получени некачествените дрехи, например,  рискуват още и да заразят компютъра или телефона си с вирус.

3. На уебсайта не са упоментати телефона и имейл адреса за контакт с търговеца.

– В третия случай, потребител споделя, че в сайта не са били упоменати телефона и имейл адреса за контакт с търговеца, нито е бил предоставен формуляр за връщане на стока, за да информира търговеца за желанието си да се откаже от договора за поръчка от разстояние.

ЕПЦ коментира задължението на всички търговци в Европейския съюз да предоставят контакти като имейл поща, телефон и физически адрес на уебсайта си, за да може потребителят лесно да се свърже с тях. Необходимо е да има и данни за компанията, както и къде е регистрирана. Когато става дума за продавач в трета държава, това не е задължително, но пък и правата на клиентите може да се окаже, че не са така добре защитени, както е в рамките на ЕС.

Съветът на ЕПЦ е преди да се направи поръчка от непознат сайт, непременно да се провери продавача и как може да се свържем с него при евентуални въпроси или проблеми. Много често некоректни лица, които продават стоки онлайн, остават празно място там, където трябва да има информация за фирмата и нейните контакти. В други случаи текстът, който обяснява къде е регистриран търговецът, е на език, съвсем различен от този, на който е останалата част от информацията за продуктите на сайта. Понякога е сложена картинка с името на фирма, вместо то да бъде изписано като част от целия текст, и така по-трудно се улавя като грешка или измама от търсачките в мрежата.

error: Content is protected !!