Автор: Бояна Бояджиева
В „Държавен вестник“ е обнародван Законът за изменение и допълнение на Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП), който беше приет на второ четене от 49-ото Народно събрание на 23 ноември 2023 г.
С това изменение, в българското законодателство се транспонират два законодателни акта на Европейския съюз, а именно: Директива (ЕС) 2019/789 за установяване на правила във връзка с упражняването на авторското право и сродните му права, приложими за определени онлайн предавания на излъчващите организации и за препредаването на телевизионни и радиопрограми и за изменение на Директива 93/83/ЕИО на Съвета и Директива (ЕС) 2019/790 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2019 година относно авторското право и сродните му права в цифровия единен пазар и за изменение на директиви 96/9/ЕО и 2001/29/ЕО.
Обновеният закон модернизира някои аспекти на авторското право, предоставя по-добра защита на правата и интересите на изпълнители, автори на музика, режисьори, продуценти, сценаристи, оператори и други, въвежда нови инструменти за защита на автори и изпълнители в отношенията им с продуценти и издатели и отстранява съществуващи противоречия, заради които ЗАПСП от 2019 година бе критикуван от организациите за управление на авторски права в България.
Промените в закона изменят правилата за разрешено излъчване, предаване и препредаване на произведения и разпределението на авторски възнаграждения, въвеждат нови възможности за свободно използване на произведения, включително за целите на автоматизиран анализ на текст и информация, за целите на цифровите и трансграничните преподавателски дейности, за опазване на културното наследство, за карикатурата или пародията и др. Въвежда се ново сродно право на издателите на публикации в пресата и нов режим на доставчици на онлайн услуги за споделяне на съдържание. Също така се въвежда и право, което позволява на автори на произведения на научната литература, създадени по повод изследване, финансирани изцяло или частично с публични средства, да запазят правото да разгласят това произведение или части от него в образователни или научни хранилища с нетърговска цел след приемането му за публикуване от издател. Отменено е времевото ограничение от десет години за отстъпване на авторски права – сега договорите за използване на произведения могат да бъдат сключени за срок над 10 години.